Srdce na správnom mieste majú po prvýkrát v histórii dvaja laureáti

Aj tento rok sme oceňovali osobnosť za mimoriadnu angažovanosť v pomoci ľuďom, ktorí sa ocitli v núdzi.

Odovzdanie ocenenia Srdce na správnom mieste je každoročným vyvrcholením grantového programu Darujte Vianoce.

Tentokrát si ocenenie prebrali po prvý raz v histórii udeľovania až dvaja laureáti.

Aj tento rok sme oceňovali osobnosť za mimoriadnu angažovanosť v pomoci ľuďom, ktorí sa ocitli v núdzi. Odovzdanie ocenenia Srdce na správnom mieste je každoročným vyvrcholením grantového programu Darujte Vianoce. Tentokrát si ocenenie prebrali po prvý raz v histórii udeľovania až dvaja laureáti.

Za dlhoročnú pomoc ocenenie získal pán Juraj Čurilla z Krompách. Do programu sa pravidelne zapája od roku 2010. Tento rok predložil príbeh pani Jarmily a jej rodiny. Ide o ženu ťažko skúšanú životom. Jej život s alkoholikom a tyranom ju prinútil odsťahovať sa z mesta, kde žila spolu so svojimi piatimi deťmi. Napriek tomu sa nevzdala a deti – aj keď v skromných podmienkach – sama vychovala. Pán Čurilla im chcel dopriať plnohodnotnejšie sviatky a spoločné radostné chvíle pri štedrovečernom stole. Rodine vďaka programu mohol zabezpečiť nový sporák, bez ktorého by štedrovečerný stôl ostal prázdny.

Nie len dlhoročnú angažovanosť, ale aj potenciál inšpirácie ďalších mladých ľudí, sa rozhodla odborná komisia tento rok oceniť. Týmto gestom chce zviditeľniť človeka, ktorý aj v mladom veku môže preukázať empatiu s inými a nájsť spôsob, ako pomôcť ľuďom v neľahkej situácii. Natália Kavecká spoločne so spolužiačkou Martinou Rončákovou so špeciálnej pedagogiky sa rozhodli spríjemniť predvianočné obdobie trom dievčatám, ktoré sa spolu s mamou ocitli v krízovom centre pre týrané a opustené matky. Radi by ich zobrali do kina, na klzisko, na vianočné trhy a prekvapili ich malým vianočným darčekom. Veria totiž, že prostredníctvom aspoň takéhoto malého zážitku im pomôžu odpútať sa od reality bežného života, v ktorom, bohužiaľ, prevažujú pochmúrne dni nad tými krajšími.

Špeciálne ocenenie Srdce na správnom mieste udeľuje Nadácia Orange od roku 2004. Každoročne ho získa človek, ktorý sa dlhodobo zapája do grantového programu Darujte Vianoce alebo preukáže mimoriadne úsilie, obetavosť, citlivý a nezištný prístup voči svojmu okoliu. Tento rok sa hodnotiaca komisia zhodla na špeciálnom výsledku – po prvý raz v histórii udeľovania ocenenia Srdce na správnom mieste totiž vybrala spomedzi všetkých až dvoch laureátov. Okrem morálneho ocenenia svojej obetavosti získajú aj Srdce na správnom mieste ako umelecký artefakt, ktorý aj tento rok vytvorila umelkyňa Martina Tóthová.

Zdieľajte dobrú správu